14360159_290161494701438_4046257989135368192_n

İPLER ARASINDA FARKLAR

Posted on:

Penye iplik,Ribbon, XXLace ve Barbante ipleri son yıllarda oldukça rağbet görmektedir. Hobi ipleri diye de geçmektedir. Şimdi iplerimizi detaylı bir şekilde inceleyelim …

Penye İplik

Bir hobi ipliğidir. Gramaj ve metraj olarak ipin dokusuna göre farklılıklar gösterir. Ürünün içeriği genellikle %90 pamuk olur.Penye ipliğin bir çok avantajı vardır.

Bunlardan ilki dokusundan dolayı klasik yün ipliğe göre örülmesinin oldukça kolay ve pratik olmasıdır. Bu sayede çok kısa sürede birbirinden güzel ve farklı tasarımlar oluşturulabilir. Penye ipin kullanım alanı geniş olmakla birlikte daha çok sepet, puset, kalemlik, vazo, çanta, terlik gibi sert forma sahip ürünlerin örülmesin de kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra penye ipler ile kilim, Amerikan servisi, puf, kırlent gibi ürünler de örülebilir. Penye iplerimiz ile en iyi sonuca ulaşabilmek için 8-12 no tığ ya da şiş kullanılmalıdır.

Ribbon iplik

Ribbon iplikller %80 pamuktur ve yıkanabilir , kaşıntı yapmaması en büyük özelliklerindendir.Amerikan servisi, runner, kilim,çanta,kırlent gibi hafif yapılı ve sürekli temizlik gerektiren ürünlerin örümün de kullanılması önerilir. Sepet gibi ürünlerin örülmesi için tavsiye edilmez.

XXLace iplik

%85 pamuk olmasıyla birlikte özel üretilen bir üründür. Hafif , yumuşak ve esnek bir dokuya sahiptir. Bir XXLace bobini 250 g ağırlığında ve 90 m uzunluğundadır. XXLace ipliğini Ribbon iplikten ayıran özelliği spiral yapıda olmasıdır. Paspas ,koltuk şalı, çanta, amigurumi, kırlent gibi ürünler puf yapımında kullanmak için ideal bir ipliktir.

Barbante iplik

%8o pamuktan oluşur. Temizliğinin kolay olması , yumuşak olması , hafif ve tüy bırakmaması tercih nedenlerindendir. Barbante ipliğin bir bobini 250 g ağırlığında ve 180 m uzunluğundadır. Bebek battaniyesi, amigurumi yapımı, yelek, patik, bere, atkı, şal gibi ürünlerin için ideal bir ipliktir.

Share:

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X